Pe 16 iunie 2026, Programul Național „Educație prin Șah” a ajuns la Brașov, în cadrul unui eveniment organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Brașov, reunind peste 50 de elevi proveniți din 10 instituții de învățământ.
Desfășurată la Liceul cu Program Sportiv Brașov, activitatea le-a oferit participanților oportunitatea de a descoperi și aprofunda șahul într-un cadru educativ, competitiv și prietenos. Pe parcursul evenimentului, copiii și-au demonstrat concentrarea, creativitatea și spiritul de fair-play, confirmând încă o dată rolul important pe care șahul îl are în dezvoltarea gândirii strategice și a capacității de luare a deciziilor.
Mulțumim Inspectoratului Școlar Județean Brașov pentru colaborare și implicare, precum și domnului profesor Cosma Marius-Ion, inspector pentru educație fizică și sport, pentru sprijinul acordat în organizarea acestui eveniment.
Felicitări tuturor participanților și profesorilor implicați pentru entuziasmul și pasiunea cu care promovează șahul în școlile din România!
Să fie șah! ![]()


